Kurucular

 

                                                           George H. Bruce

 

                                                             (1900 – 1990) 

 

                                                                   

 

 

George H. Bruce, Aladdin Middle East Ltd.’in kurucusudur. Halliburton Oil Well Cementing Company’de ve Williams Brothers Pipeline Company’de geçmişte yöneticilik yapmış olan Bruce, Türk petrol arama ve sondaj sahnesine 1960’da katılmıştır.  Wichita/Kansas’a yerleşmiş olan Mr. Bruce, ABD üst düzey (kıdemli), bağımsız petrol ve gaz operatörlerinden birisi idi. Bruce'un ilk eğitim ve öğrenimi jeoloji ve ekonomi alanında olmuştur. 65 yılı aşkın süredir üyesi olması nedeniyle, AAPG’nin (Amerikan Petrol Jeologları Derneği) onursal üye payesini kazanmıştır.   1923-26 yılları arasında Cities Service Oil Company’de çalışmıştır.

 

1926 yılında Aladdin Petroleum Corporation’un (APC) kurulmasına ön ayak olmuş ve vefatına değin başkanlığını yürütmüştür. Yönetimi sürecinde APC, Kansas, Oklahoma, Texas, Kolorado, New Mexico eyaletlerinde ve ABD’nin diğer bölgelerinde, yine Türkiye, Avustralya, Batı Afrika ve Karayiplerde arama faaliyetleri yürütmüş, geniş petrol ve gaz yataklarını işletmeye açmıştır.   Bruce, Aladdin Middle East Ltd.’in bir düşünce olmaktan çıkıp, Türkiye’nin en büyük ve en deneyimli sondaj müteahhidi ve petrol şirketine dönüşmesini görmüştür.

 

 

                                                           Oyman Sayer

 

                                                            (1939 – 2011) 

 

 

                                                                

 

Oyman Sayer, elli yıldan fazla bir süreyi Türk petrol ve gaz arama ve üretim sektörünün her sürecinde görev alarak geçirmiştir. Özgeçmişinde işletme, arama, sondaj operasyonlarında önemli saha denetimi, şirket temsilciği, muhasebe ve proje yönetimi yer almaktadır.

 

Aladdin Middle East Ltd. ile birlikte, birçok ABD'li ve Avrupalı sondaj ve sismik yüklenici ile birlikte arama ve üretim şirketi için şirket temsilciği ve/veya Türkiye Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Bu firmalara örnek olarak, Global Marine, Zapata, G.S.I, Digicon, Delta, Index, Dresser, Western Geophysical ve Penrod gibi yüklenici firmalar ve Anglo-Scandinavian Petroleum, Ardpet (Tuskar International), Coplex, Deutsche Texaco, Forest Oil, Repsol, Huffco, Hunt International, Idemitsu, MOL, Neste Oy, Total, Wintershall gibi Arama ve Üretim firmalarını sayabiliriz. On-shore deneyime ilaveten, Türk sularında açılan birçok off-shore sondaj operasyonuna bir şekilde iştirak etmiştir.

 

Türkiye'de petrol dışında diğer iş alanlardaki deneyimi ile  Türkiye'deki Devlet usulleri ve yetkilileri ile olan uzun süreli ilişkisini başarılı bir şekilde entegre etme yeteneğini, AME'nin gelişmesine katkı sağlamakla birlikte, Türkiye'deki enerji projelerinde karşılaşılan pek çok sorunun çözülmesine ve başarılı şekilde tamamlanmasına katkıda bulunmuştur.

 

Sayer, 1970 yılından itibaren göstermiş olduğu özveriyle, AME’i Türkiye'de yeniden yapılandırmış, büyütmüş ve 2000 yılına kadar çeşitli kapasitelerde on sondaj kulesi olan entegre bir petrol ve sondaj şirketi olmasını sağlayacak kadrolara sahip hale getirilmiştir.

 

Oyman Sayer'in özverili çalışması, AME' in Türkiye'de büyümesindeki en kritik etken olmuştur. Girişimci vizyonu ve liderliği, AME'nin Türk petrol ve gaz arama ve üretim arenasında başarılı bir oyuncu olarak büyümesinde önemli katkılarda bulunmuştur.

 

Sayer, Türkiye’deki petrol ve gaz projelerinde, Mr. Roy M. Huffington, Mr. Adolf Lundin, Bunker Hunt ve Mr. Ken Fellowes gibi birçok saygın girişimci ile ortaklık kurmuş ya da işbirliğine gitmiştir.  Oyman Sayer’in çabaları, Aladdin’in Türkiye’de büyümesi açısından hayati önem taşımıştır ve girişimcilik vizyonu ve liderliği, firmanın Türk petrol ve gaz arama ve üretim sahnesinde başarılı bir oyuncu olarak büyümesine yol açmıştır.  

 

George H. Bruce ve Oyman Sayer, sektörde ileriyi gerçekten gören kişiler olmuşlardır. 

 

 

 

 

 

 

                    George H. Bruce, Oyman Sayer, Robert Bruce